top of page

Kausi 21-22 pakettiin juhlavasti

Updated: May 27, 2022

Duo Salibandyn kauden 2021-2022 päättäjäiset juhlittiin torstaina 19.5.2022 Vitikkala -salissa lähes 200 osallistujan voimin. Päättäjäisten avauspuheessaan Duon puheenjohtaja Ari Vilenius kävi läpi kauden tapahtumat niin kentältä kuin kentän laidaltakin. Pääviesteiksi Ari tiivisti selviytymisen koronarajoitusten aiheuttamista haasteista, pelaajien huiman kehittymisen kauden aikana, sekä seuran toiminnan kehittämisen kohti ammattimaisesti hoidettua seuraa.

Puheenjohtaja kiitti myös seuran taustajoukkoja ja korosti kaikkien Duon toiminnassa mukanaolevien aktiivisuuden tärkeyttä. Nyt halutaankin aktivoida entistä isompaa joukkoa vanhempia ja huoltajia tulemaan mukaan Duon toimintaan. Seuratoiminnassa ei tarvitse välttämättä tietää lajista mitään. Pääasia on, että on halua auttaa junioreita hyvän harrastuksen parissa.


Kauden päättäjäisissä katsottiin myös tulevaisuuteen. Tulevalla kaudella yhteistyö Jyväskylän Happeen kanssa tiivistyy ja yhteisjoukkueet kahdessa ikäluokassa tuovat kehittymismahdollisuuksia niin pelaajille, kuin valmentajillekkin. Seuran toiminnan kehittämiseen panostetaan esimerkiksi digitaalisten tuomalla esimerkiksi videovalmennus osaksi valmentajien työkalupakkia. Lisäksi pelien striimaamiseen panostetaan entistä parempien laitteistojen avulla.


Vitikkala Sali pullisteli DuolaisistaTulevalla kaudella seura osallistuu Keski-Suomen alueen Intersport -liigaan usean joukkueen voimalla. Vanhemmat ikäluokat puolestaan hakevat kovia pelejä niin valtakunnan tason sarjasta, kuin aluesarjastakin. Jokaiselle pelaajalle pyritään tarjoamaan oman tasoinen sarjataso ja varmistamaan näin mielekäs kehittymispolku.


Päättäjäisten odotetuin hetki ennen herkku tarjoilua oli tietysti palkitsemiset. Jokainen nuorempi ikäluokka palkittiin mitalein ja lisäksi jokaisesta ryhmästä palkittiin ansioituneimmat pelaajat. Pelaajien palkitsemiskriteeristö koostuu lukuisista eri tekijöistä ja siihenkin on sovellettu digitalisaatiota Excel-taulukkolaskennan myötä.


Palkitseminen aloitettiin Duon pääyhteistyökumppanin, eli Jämsän Osuuspankin OP-pelaajapalkinnoilla. Palkinnot OP-pelaajille jakoi Jämsän Osuuspankin toimitusjohtaja Kari Mäkelä.

Hannes Kosunen Kari Mäkelän palkittavana


OP Jämsä Pelaajat

 • 2015 Tomi Vestu

 • 2013 - 14 Valtteri Markkanen

 • 2011 - 12 Roope Yli-Luukko

 • 2009 - 10 Konsta Finnilä

 • 2007 - 08 Hannes Kosunen

 • 2007 - 10 Tytöt Vilma Salmi

Me Ollaan DUO

Palkitut kaudella 2021 - 2022


2013 ja 2014 / U9 ja U8

 • Pronssipelaaja Nooa Saarinen

 • Hopeapelaaja Wäinö-Wenni Koskinen

 • Kultapelaaja Emilia Ahonen

 • Valmennuksen valinta Peetu Järvinen

 • Vuoden pelaaja F-juniorit Wäinö-Wenni Koskinen

2012 / U10

 • Pronssipelaaja Emil Huhtinen

 • Hopeapelaaja Kaapo Finnilä

 • Kultapelaaja Arttu Siukola

2011 / U11

 • Pronssipelaaja Kalle Talvisalmi

 • Hopeapelaaja Konsta Vilenius

 • Kultapelaaja Aleksi Jakobsson

 • Valmennuksen valinta Aatu Leppänen

 • Vuoden pelaaja E-juniori Konsta Vilenius

2009-10 / U12 ja U13

 • Pronssipelaaja Miro Paakkunainen ja Joel Ilmonen

 • Hopeapelaaja Jaakko Rautiala

 • Kultapelaaja Kasper Mäkinen

 • Valmennuksen valinta Eelis Hakala

 • Vuoden pelaaja D-juniorit Jaakko Rautiala

2007-08, U14 ja U15

 • Pronssipelaaja Samuli Ilmonen & Anton Kirvesmäki

 • Hopeapelaaja Akseli Himanen

 • Kultapelaaja Atte Vilenius

 • Valmennuksen valinta Valtteri Ahonen

 • Vuoden pelaaja C-juniorit Valtteri Ahonen


Seura-aktiivit

Kauden seura-aktiiveina palkittiin Sami Äikäs, Jarmo Jakobsson ja Kari Äikäs


Lisää kuvia päättäjäistä löytyy Duo Salibandyn kuvapankista. Linkki päättäjäisiin tässä: --> https://flic.kr/s/aHBqjzQGTT

274 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page